Aminokwasy egzo i endogenne

By nasz organizm prawidłowo się rozwijał i funkcjonował potrzebne są aminokwasy niezbędne inaczej nazywane w terminologi fachowej aminokwasami egzogennymi. Ze względu na to że, aminokwasy te nie są  produkowane samodzielnie przez organizm człowieka w odpowiednich (wystarczających) ilościach musimy je dostarczać w postaci odżywek i suplementów diety lub innych produktów spożywczych.

Dieta uboga w aminokwasy egzogenne może doprowadzać do różnorakich zaburzeń chorobowych, aby tego uniknąć należy spożywać różne pokarmy bogate w białko. Aminokwasy niezbędne dla człowieka to: leucyna, izoleucyna, fenyloalanina, lizyna, tryptofan, walina, metionina i treonina plus dodatkowo u dzieci histydynasuplementy_aminokwasowe oraz arginina, syntetyzowane wewnątrz ustroju z innych aminokwasów egzogennych. Zestaw aminokwasów egzogennych może się zmieniać u poszczególnych ssaków. Pozostała część aminokwasów to aminokwasy endogenne wytwarzane przez organizm samodzielnie z dostarczonego azotu i związków węgla.  Do grupy tej należą: alanina, kwas asparaginowy, asparagina, cysteina, glicyna, kwas glutaminowy, glutamina, prolina, seryna i tyrozyna.

W przypadku osób aktywnych fizycznie naturalnym jest że zapotrzebowanie na aminokwasy jest znacznie większe niż u osób nie uprawiających sportu. Dlatego też aby zachować odpowiednią ilość dostarczanych aminokwasów do organizmu należy stosować odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w aminokwasy. Często jest to jednak za mało i w takiej sytuacji z pomocą przychodzą sklepy dla sportowców oferujące szeroką gamę suplementów aminokwasowych, które pozwalają w stosunkowo łatwy i tani sposób dostarczyć wymagane aminokwasy.